Základní prvky a triky

Transfer (Přenášení)

Základní hra s begleri sestává z pohupování a protáčení beadů, aby bylo možné měnit gripy. Jeden bead držíme např. v top gripu, zatímco druhý zhoupneme, aby jej bylo možné chytit např. v low gripu. Tyto pohyby mezi gripy nazýváme „Transfery“.

Transfery mohou být „statické“ (pomalejší, s pauzou mezi chytnutím pohybujícího se beadu a uvolněním drženého beadu), nebo „dynamické“ (uvolněním drženého beadu před chycením druhého se snažíme docílit plynulého pohybu)

Rebounds (Odskoky)

Reboundem nazýváme moment, kdy se bead v pohybu dostane na konec své dráhy, odrazí se od prstů/dlaně a pokračuje opačným směrem. „Uzavřený“ odskok je provedený tak, že část stringu pod stěžejním beadem je držena v gripu, aby došlo k dočasnému zkrácení stringu pro „caged rebound“

Wrap (Navinutí)

Provedeme wrap, když držíme stěžejní bead v gripu a pohybující se bead necháme navinout na jeden nebo více prstů.

Slip (Protočení)

Dovolíme pohybujícímu se beadu, aby volně pokračoval v rotaci kolem hřbetu ruky. To se provádí tak, že se skrčí prsty držící stěžejní bead, zatímco druhý je v pohybu – pokračuje v rotaci, neskončí reboundem, ani wrapem.

Slide (Skluz)

Používá se ke změně gripu, ze standard do fakie nebo naopak. Stěžejní bead uvolníme a dovolíme stringu sklouznout „skrz“ prsty až k druhému beadu.

Roll (rolovačka)

Při rollu se točí oba beady kolem jednoho nebo více prstů. Lze provést buď v částečném wrapu (tzv. uzavřený roll), nebo v otevřené pozici (string je při rollu rovný nebo skoro rovný). V otevřené pozici se begleri může otočit kolem více prstů než ve wrapu.

Gap transfer (přeskočení)

Stěžejní bead uvolníme z gripu, aby bylo možné chytit druhý bead v tom samém gripu. Provádí se tak, že bead v pohybu necháme částečně navinout kolem vnější strany dvou prstů. Jakmile dokončí otočku, roztáhnutím prstů vytvoříme mezeru pro jeho přeskočení. Stěžejní bead je nyní uvolněn stejným směrem jako jeho předchůdce. Uzavřením mezery zajistíme bead, který byl původně v pohybu.

Bead roll and Half cab (Rolování beadu a „Půlčák“)

Rolování beadu je úzce spojeno s rolly a transfery, ale navíc zahrnují přemístění drženého beadu ze standard gripu do fakie nebo naopak.

Úplné bead rolly sestávají ze dvou kroků a začínají buď v high, nebo v low gripu. Prvním krokem je dostat držený bead do fakie mid gripu. Jak druhý bead pokračuje v rotaci, přesuneme držený bead do dalšího regular gripu po směru rotace.

Pojem „half cab“ (stejný význam jako na skateboardu) se používá pro provedení jednoho ze dvou kroků bead rollu zvlášť. Správný half cab by měl začínat z fakie.

Aerials (Vzdušné triky / „Polet“)

Trik, při kterém begleri létá vzduchem, než znovu přistane na ruce, se dá nazvat poletem. Je spousta způsobů, jak se begleri může dostat do vzduchu. Pro dodržení plynulého pohybu (flow) je lepší chytnout polet na jeden prst a pokračovat rollem, než chytat begleri do otevřené dlaně.

Combo (Kombinace)

Opravdová zábava při žonglování s begleri nastane, když je hráč schopen propojovat jednotlivé prvky a vytvářet různé kombinace, které jsou limitovány pouze kreativitou a zkušeností hráče.

Zdroj: http://www.aroundsquare.com/begleri