Typy begleri

Věříme, že begleri je tu pro každého. Těm, kteří z jakéhokoli důvodu nejsou schopni s begleri manipulovat, ze srdce přejeme, nechť najdete klid a lásku v něčem, co je ve vašich sílách a možnostech a vězte, že begleri pro vás stále může mít význam, viz Filosofie.

Pro každou příležitost a účel se najde to pravé begleri. Můžeme použít paracordové beady (= závaží, konce) s větší hmotností, 4mm stringem (= část begleri tvořící provaz mezi závažími) a délkou tak akorát pro poklidnou masáž rukou, nebo menší kovové beady na tenčím, delším stringu pro pilování nejrůznějších triků, viz Základní prvky a triky.

Bgr pro každého

Tak jako každá bytost je jiná a přitom všechny stejné, i bgr má spoustu podob. Je tedy zapotřebí vědět, co od bgr chceme, abychom si jej mohli přizpůsobit svým představám. Pokud totiž nezvolíme správný setup, může se stát, že místo kýženého např. uklidnění při studiu si přivoláme jen frustrující pocity. Pro relaxaci se hodí např. monkey´s fist bgr se silnějším, kratším stringem a většími beady. Tlumený zvukový doprovod paracordového provedení dotváří náš obrázek „antistresového“ bgr.

Pro žonglování se hodí bgr disponujícím dlouhým, tenkým stringem a malými kovovými beady. Vyžaduje notnou dávku soustředění.

Posledním příkladem použití budiž fitness. S lehce pokrčenými koleny a rovnými zády natáhneme ruce před sebe na šířku ramen. Begleri lehkou rotací zápěstí přehoupneme z jedné ruky na druhou a zpět, nebo provádíme wrap na obou rukách současně, pokud zapojíme dvě bgr. Tyto cviky zlepšují koordinaci, rovnají záda a skvěle se spojují s meditací. Pro takové cviky se hodí monkey´s fist bgr s širším, delším stringem.

Různých využití a ideálních setupů je nespočet. Cílem tohoto článku je poukázat na fakt, že bgr není nutně jen relaxační nebo žonglovací prostředek. Zvládne toho mnohem víc a záleží na uživateli, jak si bgr umotá/nastaví. A proto věříme, že ať už mechanik, doktor nebo horolezec, bohatý nebo chudý, starý nebo mladý, každý si může najít bgr, které se stane jeho neodmyslitelnou součástí, neúnavně připomínající přinejmenším to, že se vyplatí cvičit „po kapkách a pravidělně“.

Jak tedy můžeme rozdělit begleri?

Monkey´s Fist BGR

Z našeho pohledu je ideální pro začátek, ať už hodláme begleri užívat pro triky, nebo jako antistresový prostředek. Ze začátku nemotorné prsty budou vděčné za tvar a velikost „beadů“ (závaží), které jim propůjčuje „opičí pěst“.

Paracord shledávám jako užasný materiál z mnoha důvodů, v téhle souvislosti proto, že mnoho lidí užívajících medikace a/nebo je sužuje vnitřní napětí, trápí “mokré” ruce… Dotykové displeje stávkují, papír se při doteku rozkládá a kovové begleri se špatně chytá, alespoň ze začátku.

Tvar „opičí pěsti“ je vhodný pro úchop a díky struktuře paracordu beady samovolně nekloužou mezi prsty. A třebaže vaše ruce fungují, jak mají, budete rádi za čitelnost a jistotu pohybů a rotací, kterou toto provedení poskytuje. S vhodnou hmotností beadů a délkou stringu lze provádět naprostou většinu triků. Délka stringu je neměnná, jakmile begleri umotáte. Stejně tak výměna závaží zahrnuje motání nového begleri. 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kovové / Planetové / Válečkové BGR

Pro výrobu kovového begleri se používají různé materiály, např. ocel, hliník, nebo titanium. Některé druhy disponují výměnnými „kryty“ vyrobené z Delrinu (polyoxymetylén), jiné jsou zase vybaveny regulací závaží a ložisky pro rotaci po ose stringu. Délka stringu je většinou nastavitelná.

Díky kovové konstrukci beady disponují menšími rozměry při stejné hmotnosti, jako monkey´s fist begleri, což vede k tomu, že na jednu stranu je provádění pokročilých prvků komfortnější, ale na druhou stranu chycení menších beadů mezi prsty v ten pravý moment vyžaduje určitou praxi.

Tradiční řecké begleri

Beady mohou být pestře zdobené, spojené např. řetízkem. Také mohou disponovat pohyblivými částmi podobně jako komboloi a mohou být zakončené třásněmi. Celková délka bývá delší a hmotnost nižšší než u jiných typů bgr.

U tohoto druhu begleri nečekejte velkou škálu triků, jedná se převážně o relaxační typ bgr s možným využitím při meditaci, zvláště při zakomponování korálků z drahých kamenů mezi řetízky. 

Manipulace s tradičním begleri vyžaduje klid mysli.

Jedná se spíše o umělecká díla, sloužící ke sběratelským účelům nebo jako dárek, který se bude předávat z generace na generaci atp.